Утрински Весник
Свет

Детроит: Пет лица ранети во пукање на паркинг пред ноќен клуб

Bar Shooting Detroit.webp.webp
Ss2

Пет лица се повредени рано утринава по расправија за паркинг место пред ноќен клуб во Детроит. Расправијата започнала околу 2:45 часот по полноќ, а набрзо прераснала во физичка пресметка при која еден маж извадил пиштол од возило и пукал во толпата, им рекол на новинарите помошник началникот на полицијата Чарлс Фицџералд.

„Вооружениот напаѓач се врати на паркингот со пиштол, како што прават повеќето кукавици. Застрела пет лица“, изјави Фицџералд. По пукањето напаѓачот се оддалечил, а при полициската истрага на паркингот биле пронајдени седум-осум чаури, но според помошникот на началникот на полицијата засега нема уапсени.

Ss1

„Се чини дека само една од жртвите на пукањето била вклучена во тепачката. Останатите беа набљудувачи. Сите петмина на возраст меѓу 33 и 49 години се хоспитализирани и се во стабилна состојба“, рече тој.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван