Утрински Весник

КАТЕГОРИЈА : Економија

[wpadcenter_ad id=418319 align='none']
Економија

Средба на Ангеловска-Бежоска со заменик генералниот директор на ММФ, Ли: Народна банка обезбеди стабилност на денарот, инфлациските движења и банкарскиот сектор

Народната банка води соодветни политики, кои придонесоа за стабилизација на инфлацијата, курсот на денарот и...
Економија

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(12.04.2024 – 18.05.2024) Ротирна печка 3 (А-03.1)                                                       Ротирна печка 4 (А-04.1) Легенда: ИСДВ –...
Економија

Ангеловска-Бежоска за ВОА: Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика ќе има во втората половина од годинава

Пролетните проекции за инфлацијата во земјава на Меѓународниот монетарен фонд се слични со есенските очекувања...
Економија

Вицегувернерката Митреска: Трендовите се поволни, но Народната банка и натаму е претпазлива во носењето на монетарните одлуки поради присутните ризици

„Народната банка на последниот состанок на Комитетот за оперативна монетарна политика одлучи да не ја менува основната...
Економија

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Носителите на политики ќе дискутираат за состојбите и перспективите во економијата

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата...
Економија

Спасовски: Време е за подобро и повеќе – во следниве четири години минимална плата од 600 евра, просечна од рекордни 1.100 евра

Денеска, на официјалниот старт на кампањата за годинешните парламентарни избори, носителот на листата со кандидати...
Економија

Министерот Николовски во посета на земјоделското семејство Давитковски од село Милино, успешни корисници на поддршка преку ИПАРД 2 програмата

Земја лидер во регионот во реализација на ИПАРД 2 програмата, со над 2.100 реализирани договори...