Утрински Весник
Свет

Снежно невреме во Европа, најкритично во Полска и Чешка

Снежно невреме во Европа,  најкритично во Полска и Чешка

Обилниот снег во саботата предизвика прекин на електричната енергија и бројни сообраќајни несреќи во Чешка, Полска и Словачка.

dobivaj vesti na viber

Во чешкиот град Хертвиковице загина мотоциклист кога врз него паднало дрво на селски пат, јави агенцијата ЧТК.

Во полското село Ваврска, југоисточно од Краков, 70-годишна жена останала без кислород и поради тоа починала.

Противпожарното возило кое требало да и достави нова боца со кислород поради снег излетало од патот и не стигнало на време, соопшти ПАП.

Во Полска 100.000 домаќинства останаа без струја поради снежното невреме, јавува N1 Загреб.

Слично е и во Словачка, каде што илјадници домаќинства беа отсечени поради снегот.

Полицијата извести за голем број сообраќајни несреќи во таа земја предизвикани од лошите временски услови.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Захарова: Ако немаше санкции, Русија немаше да се развие толку брзо

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага