Утрински Весник
Македонија

Земјотрес почувствуван во Гевгелија

Земјотрес почувствуван во Гевгелија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес 12.03.2023 година регистрираше земјотрес 123 km југоисточно од Скопје кој потекнува од епицентралното подрачје Гевгелија – Гуменџа.

dobivaj vesti na viber

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 8 часот и 50 минути со Рихтерова локална магнитуда ML3.1 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Гевгелија, Валандово, Богданци, Неготино, Кавадарци и околината.

Можете да прочитате

МВР со детали за сообраќајката во Чаир: Тешки повреди има 18-годишниот возач на моторциклот

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

СДСМ: По сите скандали на Милошоски тој треба да си даде оставка, нема образ да зборува за македонските интереси