Утрински Весник
Свет

Штрајк на „комуналците“ во Париз: Градот се полни со ѓубре и стаорци

Штрајк на „комуналците“ во Париз: Градот се полни со ѓубре и стаорци

Вработените во општинската служба за чистење и собирање отпад во француската престолнина Париз веќе една недела штрајкуваат незадоволни од најавените реформи на пензискиот систем, а јавноста сè повеќе стравува од таложење ѓубре и масовното појавување стаорци на улиците на Париз.

dobivaj vesti na viber

Во поголемиот дел од Париз веќе воопшто не се собира ѓубре и на улиците се насобрани речиси 5.000 тони отпад, што ги нервира граѓаните, трговците и туристите, но засега нема можност за надминување на кризата, јави телевизијата БФМ.

Коломб Бросел, помошник на градоначалникот на Париз задолжен за чистотата на јавните простори, рече дека „отстранувањето на ѓубрето е нарушено во сите делови на Париз“ и објасни дека приоритет се „безбедносните интервенции, како што се чистење на пазарите и отстранување на вреќи со ѓубре оставени на земја.”

Ан Сури, помошник на градоначалникот на Париз задолжена за јавното здравје, рече дека „нема ризик за јавното здравје“, туку ова е прашање на „удобност и квалитет на живот“.

Сепак, таа предупреди дека „не треба да се дозволи стаорците слободно да шетаат по улиците“ и посочи дека градската управа работи на враќање на стаорците во канализацијата со елиминирање на храната одулиците, како и подготовка на нови акции за истребување во случај на посериозна криза.

Пјер Лисије, регионален советник за јавно здравје, сепак смета дека стаорците претставуваат непосредна „опасност за луѓето“.

Тој потсети дека минатото лето Медицинската академија потсети во својот извештај дека стаорците сè уште се закана за здравјето на луѓето поради многуте инфекции кои се пренесуваат преку егзопаразити, измет, каснувања или гребаници.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори