Утрински Весник
Македонија

За Шаќири стартот на новата учебна година е поуспешен од лани – учебниците за шестоооделенците допрва ќе се одобрат и печатат

МОН: Изготвени нови закони за средно и стручно образование и обука, граѓаните ќе можат да дадат свој придонес

Во споредба со лани стартот на новата учебна година е поуспешен, оцени министерот за образование и наука, Јетон Шаќири на првиот училиштен ден.

dobivaj vesti na viber

За трето и шесто одделение наставата ќе се одвива по нова програма поради што се печатат и нови учебници. За третоодделенците идната недела ќе се достават учебниците, а за шестоодделенците ќе се одобрат и печатат во текот на месецот.

„За една година одобривме и испечативме 50 наслови на учебници во основното образование. Ги завршивме сите постапки во рок од 9 месеци за сите нови програми за трето одделение. Наредниот состанок на националниот совет за учебници е на 7 септември каде ќе се одобрат и последните учебници од шесто одделение. Потоа веднаш ќе продолжи постапката за печатење“, изјави министерот Шакири.

Како што кажа, во тек е и постапка за дигитални скратени материјали кои во најбрзо време ќе бидат доставени до сите основни училишта.

За предметот општетство каде првпат имаме спојување на географија, историја и граѓанство, министерот Шаќири образложи дека тоа се однесува само на шесто одделение.

До сите оние кои ја критикуваат концепцијата порача да достават и предлог решение.

„Реформа беше потребна и се одвива, но потребни се корекции и во наредниот период“, рече Шакири.

Министерот додаде дека учебната година почна и со повисоки плати за наставниците, како и над 50 реконструирани училишта.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран