Утрински Весник
Спорт

Кол Палмер потпиша за Челси

Кол Палмер потпиша за Челси

Челси официјално го објави потписот на офанзивниот играч за врска на Манчестер Сити, Кол Палмер. „Сините“ од Лондон ќе ја платат сумата од 40 милиони фунти плус можни бонуси за 21-годишниот талентиран Англичанец.

dobivaj vesti na viber

Палмер, кој е тинејџер на Манчестер Сити, потпиша долгорочен договор со Челси до 2030 година, со опција за продолжување на договорот.

Младиот фудбалер добро ја започна сезоната за „граѓаните“, постигнувајќи два гола на три меча – во финалето за „Комунити Шилд“ со Арсенал и во мечот за Суперкупот на Европа против Севилја.

Минатата сезона, тој одигра 25 натпревари за Манчестер Сити, постигнувајќи еден гол и една асистенција. Палмер имаше и 13 настапи и четири гола за селекцијата на Англија до 21 година, која го освои Европското првенство ова лето.

 

Можете да прочитате

Винисиус се враќа

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда

Мирко Вучиниќ се соочува со четири годиншна затворска казна