Утрински Весник
Свет

Русија: Убивме повеќе од 150 украински војници за четири часа

Русија: Убивме повеќе од 150 украински војници за четири часа

Гувернерот на регионот Запорожје, назначен од Русија, тврди дека руските војници од 7 часот и 30 минути утринава убиле повеќе од 150 украински војници.

dobivaj vesti na viber

„Непријателот се обиде да влезе во Работино од север со бригади до 200 луѓе во оклопни возила од 7 часот и 30 минути“, напиша Балички Евгениј на Телеграм, а пренесува Скај њуз.

Тој додаде дека украинските сили биле пресретнати од руски оган, дека претрпеле огромни загуби и биле принудени да ја прекинат офанзивата. Тој рече дека во таа прилика руската армија за неколку часа убила 156 украински војници.

Можете да прочитате

Фон дер Лајен: Проширувањето е во интерес на Европската Унија

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја