Утрински Весник
Свет

(ВИДЕО) Тепачка во Парламентот на Грузија: Лидерот на опозицијата удрил тупаница на член на владејачката партија

O 1918753 1024.jpg

На состанокот на правната комисија на Парламентот на Грузија, каде се расправало за предлог-законот „за транспарентност на странско влијание“, еден од пратениците од опозицијата се степал со претставник на владејачката партија.

Инцидентот се случил за време на дискусијата – додека претставникот на партијата „Грузиски сон“ Мамук Мдинарадзе се расправал со претставникот на опозициската партија Лело, му пришол лидерот на партијата „Граѓани“ Алеко Елисашвили и го удрил по лицето.

После тоа пратениците ја напуштиле салата и тепачката ја продолжиле во ходникот. На крајот, Елисашвили ја напушти зградата на парламентот бидејќи, како што тврди, бил исфрлен од парламентот.

-Доста ми е од сето ова, и го удрив овој руски агент во лицето. Секогаш се трудев да комуницирам хумано со „Грузискиот сон“, а тие не носат во Русија… Не е време да седиме дома, мораме да излеземе надвор заедно со нивниот руски закон – рече Елисашвили.

Како што се наведува, поради инцидентот, седницата на одборот била прекината половина час, по што продолжила.

Законот ги затегна односите со европските земји и Америка, кои рекоа дека се против неговото усвојување.

Европската унија, која на Грузија и додели кандидатски статус во декември, рече дека потегот е некомпатибилен со вредностите на блокот.

Грузискиот сонувач вели дека сака земјата да се приклучи на ЕУ и НАТО, иако таа ги продлабочи врските со Русија и се соочи со обвинувања за авторитаризам дома. Се вели дека законот е неопходен за борба против, како што ги нарекува, „псевдо-либералните вредности“ наметнати од странците и за промовирање на транспарентноста.

Грузиските критичари го нарекоа предлог-законот како „руски закон“, споредувајќи го со слични закони што Кремљ ги користеше за да го потисне несогласувањето во Русија.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета