Утрински Весник
Македонија

Спасовски: Горд сум што го потпишав првиот Договор со ЕУ- ФРОНТЕКС, на македонски јазик

1706448174 Unnamed File.webp.webp

Денеска на 5 мај, Ден на македонскиот јазик оддаваме почит на она што нè прави Македонци, напиша на социјалните мрежи екс министерот за внатрешни работи и носител на листата за пратеници на СДСМ и коалицијата во ИЕ2 Оливер Спасовски.

„Горд сум што го потпишав првиот Договор со ЕУ- ФРОНТЕКС, на македонски јазик и го издигнавме на исто рамниште со останатите официјални јазици во Европската Унија. Продолжуваме со мисијата за афирмација и заштита на македонскиот јазик. Влог во јазикот е влог во иднината“ пишува Спасовски.

Можете да прочитате

Реакција на Лога на соопштението на ВМРО ДПМНЕ за претседателката на Уставен суд, Кацарска

Истепани двајца малолетници во Чаир: напаѓачите се обиделе да внесат еден од нив во „бмв“

„Мал Битолски Монмартр“ повторно во  Бигорски