Утрински Весник
Спорт

Синиша Михајловиќ постхумно ќе влезе во „куќата на славните“ во Италија

Синиша Михајловиќ постхумно ќе влезе во „куќата на славните“ во Италија

Легендарниот српски фудбалер и тренер, Синиша Михајловиќ, кој почина од леукемија на крајот на минатата година, постхумно ќе биде примен во „куќата на славните“ во италијанскиот фудбал.

dobivaj vesti na viber

Покрај Србинот, во „куќата на славните“ ќе влезат и Џанфранко Ѕола, Зинедин Зидан, Жозе Мурињо, Алесандро Алтобели, Кристијано Џирели, Ернесто Пелегрини и Ерн Егри Ербштајн.

Михајловиќ остави голем белег и како фудбалер и како тренер во Серија А. Настапуваше за Сампдорија, Лацио и за Интер, а потоа беше и тренер на повеќе италијански тимови.

Италијанската федерација (ФИГЦ) во 2011 година ја формираше „куќата на славните“ со намера да им оддаде посебно признание на фудбалерите, тренерите и фудбалските работници кои дале значаен придонес во италијанскиот фудбал.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром