Утрински Весник
Бизнис

Штрајк на германските аеродроми, откажани стотици летови

Штрајк на германските аеродроми, откажани стотици летови

Патниците на четири аеродроми во Германија се соочуваат со откажани летови и одложувања на летовите во петок поради штрајковите во последниот бран индустриски акции што ја погодија земјата.

dobivaj vesti na viber

Штрајковите што ќе се одржат на аеродромите во Дизелдорф, Келн/Бон, Штутгарт и Карлсруе/Баден-Баден ќе резултираат со откажување на 681 летови, објави Здружението на германски аеродроми (АДВ).

Од ова ќе бидат погодени околу 89.000 патници.

Синдикатот „Верди“ повика на штрајкови бидејќи преговорите за платите во индустријата за воздухопловна безбедност остануваат неуспешни и продолжуваат споровите за платите во јавниот сектор.

Според синдикатот, штрајковите во некои области нема да завршат до раните утрински часови во сабота.

Аеродромските оператори ги советуваа патниците да го проверат статусот на летот кај нивниот превозник или тур-оператор пред да одат на аеродромот.

Можете да прочитате

Бугарските овчари и козари на протест против македонските јагниња

РЕС одбележува една година постоење – Компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза

РЕС одбележува една година постоење – компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во кризата