Утрински Весник
Свет

Русија ги одликува пилотите кои го соборија американскиот дрон над Црното Море

Русија ги одликува пилотите кои го соборија американскиот дрон над Црното Море

Државната руска новинска агенција РИА објави дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им доделил државни награди на пилотите на авионот Су-27 што удри во американско беспилотно летало над Црното Море.

dobivaj vesti na viber

Наградата ја добија затоа што „спречија кршење на границите во областа на специјалната операција“.

Американската војска во вторникот објави дека руски борбен авион го погодил пропелерот на шпионскиот дрон кој потоа се урна во Црното Море. Русија тврдеше дека тоа не е точно и дека авионот паднал поради „остри маневри“.

Стејт департментот го повика рускиот амбасадор Анатолиј Антонов за да ја изрази американската загриженост за инцидентот, прв од ваков вид од почетокот на војната во Украина пред повеќе од една година. Кремљ вчера објави дека по тој инцидент односите со САД се на најниска точка.

Можете да прочитате

(Видео) Еден загинат, 33 повредени во напад на станбена зграда во Запорожје

Пукање во училиште во Денвер – ученик повреди двајца професори, полицијата трага по напаѓачот

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација