Утрински Весник
Спорт

Салах промаши пенал, Борнмут го порази Ливерпул

Салах промаши пенал, Борнмут го порази Ливерпул

Фудбалерите на Борнмут пред своите навивачи го совладаа тимот на Ливерпул и направија големо изненадување во првиот натпревар од 27. коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот на стадионот Виталити заврши со резултат 1:0.

Овој натпревар следеше по двата интересни натпревари што ги одиграа овие тимови минатиот викенд. По нереалната победа на Ливерпул во најголемото англиско дерби над Манчестер Јунајтед од 7:0 и големиот пресврт на Арсенал во Лондон против Борнмут каде гостите водеа со 2:0 и на карјот загубија 3:2 со гол во 97. минута.

Мечот го реши голот на Филип Билинг во 28.минута. Ливерпул најдобрата шанса ја имаше во 67.минута, но Салах не реализираше удар од 11 метри.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром