Утрински Весник
Свет

Експлозија на бомба на церемонијата на доделување награди за новинари во Авганистан

Експлозија на бомба на церемонијата на доделување награди за новинари во Авганистан

Најмалку едно лице загина, а пет се повредени во експлозија на бомба за време на церемонијата на доделување награди на новинари во авганистанскиот град Мазар е Шариф, изјави портпаролот на талибанската полиција.

dobivaj vesti na viber

Нападот бил извршен во 11 часот по локално време, кога на церемонијата се собрале новинарите, пренесе АП.

Бомбата експлодира два дена откако гувернерот на провинцијата Дауд Маумал и уште две лица беа убиени во бомбашки напад во Мазар е Шариф. Четири лица се ранети.

Засега не е познат идентитетот на лицето што загина денеска, а меѓу петтемина повредени има и новинари.

До сега никој не презел одговорност за нападот.

Можете да прочитате

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Јорданскиот крал предупреди на закана од поширок конфликт доколку Израел продолжи со нападите за време на Рамазан