Утрински Весник
Свет

Русите ги засилуваат одбранбените позиции во Запорожје

Русите ги засилуваат одбранбените позиции во Запорожје

Руски сили од декември ги зајакнуваат и прошируваат утврдените позиции во окупираниот дел од украинскиот регион Запорожје, објави аналитичарот Брејди Африк од Американскиот институт „Ентерпрајс“. Африк наведува дека од 4 декември минатата година руските сили додале повеќе одбранбени линии надвор од селото Чистопилија.

dobivaj vesti na viber

Русија минатата година објави дека го анектирала целиот регион Запорожје заедно со уште три украински региони (Херсон, Доњецк и Луганск), но не го има целиот регион под своја контрола.

Во регионот се наоѓа и нуклеарната централа Запорожје, исто така најголемата нуклеарна централа во Европа, која е под контрола на руските сили уште од првите недели од војната.

Можете да прочитате

Пукање во училиште во Денвер – ученик повреди двајца професори, полицијата трага по напаѓачот

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Силен земјотрес ја погоди Аргентина