Утрински Весник
Македонија

По пауза од шест месеци од утре приватните превозници пак ќе возат

Шутаров: Блокадата во Скопје е на Христијан Мицкоски и неговата совест

Од Јавното сообраќајно претпријатије Скопје (ЈСП) информираaт дека од утре во јавниот превоз се враќаат 105 приватни автобуси. Скопјани ќе можат да се возат на линиите , 23, 45, 61, 63, 73, 9, 11, 11A, 12, 47A, 55, 19, 20, 22, 52 и 54.

dobivaj vesti na viber

Од ЈСП соопштија дека на 23 мај директорот на ова јавно претпријатие потпишал договор со приватните превозници и тие од утре ќе сообраќаат по скопските улици, со модерни автобуси, кои ги исполнуваат еколошките стандарди.

Во јавниот градски превоз учествуваат само автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, приватните автобуси не возат од лани во ноември.

Можете да прочитате

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог