Утрински Весник
Спорт

(Видео) Кубо со прекрасен гол ги донесе Сосиедад на чекор од место во ЛШ

(Видео) Кубо со прекрасен гол ги донесе Сосиедад на чекор од место во ЛШ

Реал Сосиедад е на чекор до обезбедување на четвртото место во шпанската Ла лига и место во Лигата на шампиони, откако стигнаа до 1:0 победа над Алмерија, која пак, уште нема сигурен опстанок, исто како и Селта, која одигра 1:1 со Џирона.

dobivaj vesti na viber

Такефуса Кубо со прекрасен во самиот финиш на првото полувреме ги обезбеди трите поени за тимот на Иманол, кој сега има 68 поени, осум повеќе од Вилјареал на петтото место (со натпревар помалку).

Web

Алмерија, пак е на 15. место со 38 поени, само три над зоната за испаѓање. Едно место пред нив се Селта, кои поведоа со голот на Карлес Перез во 42. минута, пред Кристијан Стуани да израмни за Џирона со гол од пенал во 59. минута.

ЛА ЛИГА, 36.КОЛО
Реал Сосиедад – Алмерија 1:0
Селта Виго – Џирона 1:1

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода