Утрински Весник
Свет

Османи – Билстром: Македонија и Шведска заеднички ќе се помагаат за членство во ЕУ и НАТО

Османи – Билстром: Македонија и Шведска заеднички ќе се помагаат за членство во ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес престојуваше во прва официјална посета на Кралството Шведска, актуелен претседавач со Советот на Европската Унија. Во делегацијата на министерот Османи беше и претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања, Арбер Адеми.

dobivaj vesti na viber

На средбата со министерот за надворешни работи Тобијас Билстром беше реафирмирана поддршката на Шведска за нашата евроинтеграција, воедно потенцирајќи ја неопходноста од донесувањето на уставните промени, со цел непречен тек на преговарачкиот процес и трасирање на патот кон членство во ЕУ до 2030.

Министерот Османи потенцира дека Северна Македонија останува силен поддржувач на членството на Шведска во НАТО, што ќе придонесе за зајакнување на безбедноста на евро-атлантскиот простор.

„Забрзаната интеграција на нашата држава во ЕУ и што побрзото членство на Шведска во НАТО ќе ги одврати злонамерните влијанија на трети фактори, кои се обидуваат да ги поткопаат безбедноста и стабилноста на европскиот континент. Затоа, денес, уште еднаш се заложивме дека заеднички ќе се помагаме за членство во ЕУ и НАТО“, истакна Османи.

Министерот Османи се заблагодари за континуираната посветеност на Шведска на процесот на пристапување на нашата земја во ЕУ, особено во областа на развојната соработка, во рамките на која Северна Македонија е повторно меѓу приоритетните држави партнери на шведската развојна помош во области кои се најкорисни за нашите реформи од пристапниот процес.

Во својство на претседавач со ОБСЕ, Османи го запозна соговорникот со актуелностите во однос на претседавањето со ОБСЕ преку призмата на утврдените приоритети, во кои Украина останува наш главен приоритет и клучно безбедносно прашање во рамките на ОБСЕ 2023.

На средбата стана збор и за регионалната динамика за која двајцата министри оценија дека е од клучно значење за безбедноста и стабилноста на регионот, но и на Европа. Беше нотирано актуелното претседавање на нашата земја и со процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), како и со САД – Јадранската повелба (А5), при што позитивно беше оценета улогата на Северна Македонија на активен фактор во генерирањето на стабилноста и мирот во поширок регионален контекст.

Во рамките на посетата министерот Османи оствари средба и со претседателот на шведскиот парламент, Андреас Норлен, на која беше дискутирана одличната парламентарна соработка меѓу двете земји и со генералната директорка на Шведската развојна агенција (SIDA), Карин Јемтин, осврнувајќи се на непосредните бенефити од шведската развојна соработка за нашата ЕУ-перспектива.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“