Утрински Весник
Свет

Белата куќа: Можеби никогаш нема да го извлечеме урнатиот дрон од Црното Море

Белата куќа: Можеби никогаш нема да го извлечеме урнатиот дрон од Црното Море

Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џон Кирби, во денешното интервју за Си-Ен-Ен изјави дека извидувачкиот воен дрон МК-9 Рипер не е извлечен од дното на Црното Море по вчерашниот инцидент, додавајќи дека е можно никогаш да не извлече.

dobivaj vesti na viber

„Не сум сигурен дека ќе успееме да го извлечеме. Морето е многу, многу длабоко на местото каде што падна. Сè уште се обидуваме да процениме дали е можно да направиме каква било операција, но можеби е невозможна мисија“, рече Кирби.

„Направивме се што можеме за да ја минимизираме вредноста на разузнавачките информации“, додаде тој.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот