Утрински Весник
Свет

(Видео) Земјотрес, па поплави – најмалку 10 лица загинаа во турските провиниции

(Видео) Земјотрес, па поплави – најмалку 10 лица загинаа во турските провиниции

Најмалку 10 лица ги загубија животите во поплавите во две турски провинции, кои беа разурнати од катастрофалниот земјотрес минатиот месец, јави денеска АП.

dobivaj vesti na viber

Силниот дожд и поплавите создадоа дополнителен проблем за илјадниците луѓе што останаа без покрив над главата, додаваат турските власти.

Едно лице загина во градот Тут во југоисточната провинција Адијаман кога водата однела контејнер во кој живеела група преживеани од земјотресот, изјави гувернерот Нуман Хатипоглу.

Четири лица од Тут се водат за исчезнати.

Во соседната провинција Шанлиурфа четири лица загинаа, а двајца пожарникари исто така се водат за исчезнати по поплавите, изјави гувернерот Салих Ајхан за „Хабертурк“.

Малку подоцна спасувачите пронајдоа тела на пет сириски државјани во поплавен подрум во Шанлиурфа.

Силен земјотрес ги погоди јужните делови на Турција и Сирија на 6 февруари, при што загинаа повеќе од 56.000 луѓе, повеќето од нив во Турција.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“