Утрински Весник
Култура

Нема конфликт на интереси во Агенцијата за филм, тврди директорот Лазаревски

Нема конфликт на интереси во Агенцијата за филм, тврди директорот Лазаревски

Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски, ги демантира вчерашните наводи на „Транспаренси интернешнл“ за судир на интереси во работењето на Агенцијата.

dobivaj vesti na viber

На денешниот брифинг со новинарите Лазаревски рече дека ниту едно од споменатите имиња немаат никаков конфликт на интереси ниту, пак, имало намера да имаат конфликт на интереси.

„Наспроти тврдењата на ‘Транспаренси интернешнл’, кој постапува по пријава на едно лице, а за нивната истрага доставивме повеќе од 500 страници документиран материјал. Во прилог на тоа, од изнесеното на прес-конференцијата не видовме доказен материјал што би потврдил какви било незаконски или можни злоупотреби“, рече Лазаревски.

Додаде дека лицата што се вклучени во процесот на евалуација се избираат според високо утврдени критериуми за компетентност на работата.

„Транспаренси интернешнл Македонија“ вчера објави дека констатирале постоење судир на интереси во постапувањата на Агенцијата за филм при распределба на средства по конкурс за краткометражни и долгометражни филмови од 2022 година.

 

Можете да прочитате

Мојсова-Чепишевска: Македонистиката во Париз се развива со забрзано темпо

Почина актерката од „Подобар живот“ и „Жикина династија“

Прва голема изложба на дела од колекцијата на Музејот на современата уметност во Кунстхале Виена