Утрински Весник
Спорт

Илка Штухец победи на последниот спуст во сезоната

Илка Штухец победи на последниот спуст во сезоната

Словенечката скијачка Илка Штухец e победничка на последнaта трка во спуст сезонава во Светскиот куп во алпско скијање. Таа дојде до триумф во Солде со вкупно време од 1:30.35 минута и за 51 стотинка беше побрза од Софија Гоџа.

dobivaj vesti na viber

Италијанката одамна го освои малиот кристален глобус во оваа дисциплина, а последната трка ја заврши на второто место.

На подиумот имаше место и за Швајцарката Лара Гут Бехрами, која беше третопласирана, со заостанување од 81 стотинка зад победничката Штухец.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна