Утрински Весник
Спорт

Калин Ивановски со успешен старт на турнирот во Тунис

Калин Ивановски со успешен старт на турнирот во Тунис

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски, со победа го стартуваше настапот на ИТФ фјучерс турнирот во Монастир, Тунис. Тој славеше над квалификантот од Словачка, Лукаш Павлович со 2:0 во сетови (6:4, 6:2).

dobivaj vesti na viber

Во второто коло, Ивановски за противник ќе го има мароканскиот тенисер Адам Мундир, кој е рангиран на 688. позиција на АТП листата.

Турнирот во Монастир се игра за награден фонд од 15.000 долари.

Можете да прочитате

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал

Анчелоти: Повредата на Милитао е посериозна од проблемот на Бензема