Утрински Весник
Свет

Два рибарски чамци се превртеа во Калифорнија, осум лица загинаа

Два рибарски чамци се превртеа во Калифорнија, осум лица загинаа

Најмалку осум лица загинаа откако два рибарски чамци се превртеа во близина на брегот на Сан Диего, Калифорнија. Акцијата за пребарување и спасување започна доцна синоќа по локално време, откако пожарникарите добиле повик за рибарски чамци во неволја во близина на брегот на Сан Диего.

dobivaj vesti na viber

Жената која се јавила на 911 рекла дека била на брод со уште осум луѓе кои стигнале до брегот, но дека имало друг брод со осум до 10 луѓе што се превртел. Противпожарната служба, полицијата и крајбрежната стража одговориле на повикот и пронашле два превртени чамци и осум тела. Потрагата продолжи и утринава по локално време.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“