Утрински Весник
Спорт

Дали во Аргентина го видовме најбизарниот пенал во историјата?

Дали во Аргентина го видовме најбизарниот пенал во историјата?

Јужноамериканскиот фудбал честопати ни носи непредвидливи и зачудувачки ситуации, но последниот случај од мечот помеу Атлетико Колон и Индепендиенте де Авелјанеда е нешто што првпат го гледаме.

dobivaj vesti na viber

Во главна улога е дефанзивецот на Колон, Паоло Голц, кој го направи можеби најбизарниот пенал во историјата. Дефанзивецот ја загуби концентрацијата и откако неговиот голман му ја додаде топкаата, тој лежерно ја зема во раце за повторно да го изведе слободниот удар.

Судијата првично не го забележи инцидентот, но по прегледување на ВАР системот додели пенал за гостите, кои го реализираа и стигнаа до 2:1 победа.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име