Утрински Весник
Свет

Хил: Србија во Охрид ја прифати својата европска иднина и планот да стигне таму

Хил: Србија во Охрид ја прифати својата европска иднина и планот да стигне таму
Ss2

Амбасадорот на САД во Белград Кристофер Хил денеска изјави дека на средбата во Охрид Србија ја прифатила својата европска иднина и јасен план како да стигне до таму.

dobivaj vesti na viber

Хил на својот Твитер профил напиша дека одлуката бара мудрост, интегритет и храброст.

300x250 (7)

„Има уште многу работа да се направи, а САД ќе бидат со вас на секој чекор од патот“, пишува Хил.

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Џозеф Борел, синоќа во Охрид, по средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти, изјави дека двете страни постигнале договор за имплементацискиот анекс на Договорот за патот кон нормализација на односите.

„Конечно, по 12 часа имаме договор како да го спроведеме договорот што Србија и Косово го постигнаа на 27 февруари во Брисел“, изјави Борел за новинарите во Охрид,пренесе Нова.рс.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен