Утрински Весник
Спорт

Блесна на мундобаскетот и си обезбеди трансфер во Фенербахче

Блесна на мундобаскетот и си обезбеди трансфер во Фенербахче

Летонецот Артурс Жагарс блесна на Светското првенство во Манила. Со Летонија го освои петтото место и влезе во историјата кога против Литванија подели 17 асистенции.

dobivaj vesti na viber

Неколку клубови покажаа интерес за Жагарс. Најупорни беа Жалгирис и Партизан, но како што објави „Баскетњуз“ тој ќе ја продолжи кариерата во Фенербахче.

Турскиот евролигаш ќе го испрати Жагарс на позајмица во Литванија, во екипата на Вулс, но ќе го задржи правото да го врати во своите редови кога и да сака во текот на сезоната.

На Светското првенство Жагарс во просек бележеше по 12,7 поени и 7,4 асистенции.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања