Утрински Весник
Спорт

Јани Атанасов прави трансфер во Краковија

Јани Атанасов прави трансфер во Краковија

Македонскиот фудбалски репрезентативец Јани Атанасов го напушта Хајдук Сплит и прави трансфер во полскиот прволигаш Краковија. Хрватскиот клуб ќе добие отштета од 300.000 евра, а Атанасов ќе потпише договор на 3,5 години.

dobivaj vesti na viber

Краковија во моментот се наоѓа на средината на табелата во првенството на Полска. Клубот е на осмата позиција со 25 освоени бода.

Атанасов имаше понуди и од германскиот Карлсруе и од португалскиот Жил Висенте, но на крајот сепак ја одбра Краковија како своја следна дестинација во кариерата.

Фудбалерот за врска од 2020 година го носи дресот на Хајдук Сплит за кој одигра 51 натпревар и постигна четири гола.

Можете да прочитате

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ

Газдата на Интер може да заврши зад решетки

Меси: Ќе се вратам во Барселона, таму е мојот дом