Утрински Весник
Македонија

Арсовска го честита Богојавление – Водици: Да ги негуваме хуманоста и солидарноста, да живееме во разбирање и слога

Арсовска го честита Богојавление – Водици: Да ги негуваме хуманоста и солидарноста, да живееме во разбирање и слога

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска, денеска упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, до свештенство и монаштво, како и до сите православни верници во Македонија и дијаспората по повод големиот христијански празник – Богојавление Водици.

dobivaj vesti na viber

По повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление Водици, симболот на духовното раѓање и спасението, градоначалничката Арсовска присуствуваше на положувањето на светиот Крст во водите на реката Вардар на Мостот Слобода, кој денеска по трет пат успеа да го фати Христијан Ниневски на кој Градот Скопје пожелувајќи му успех и среќа традиционално му додели златник и икона.

„Ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици и посакувам спокој, добро здравје и радост. Да ги негуваме хуманоста и солидарноста, да живееме во разбирање и слога, со грижа и внимание за секој. Нека ни е честит и вековит празникот Богојавление- Водици! Бог се јави!“ – рече Арсовска.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата „Деве Баир“