Утрински Весник
Македонија

Загина планинар по пад во провалија кај „Тресонечки водопади“

Sar Planina.webp.webp

На 29.06.2024 во 12.10 часот во Полициско одделение Ростуше било пријавено дека во с.Тресонче на место викано „Тресонечки водопади“ С.П. (69) од Скопје со група планинари, движејќи се по шумска необележана патека, кон пештера „Алилица“, паднал во провалија и се добил со повреди на главата.

Полициски службеници од Одделот за воздухопловни единици во содејство со САЕ Тигар го извлекле С.П. од провалијата и со хеликоптер на МВР го пренеле до ГОБ „8 Септември “ во Скопје, каде од страна на доктор била констатирана смрт.

Можете да прочитате

ЦУК: Активни се пет пожари – Покрај хеликоптерите денеска се активираат и ер-тракторите

Мицкоски: Направивме се како народ, ред е на Европа да направи нешто за возврат

Таравари: Тримесечно бебе со траги на насилство, виновниците ќе бидат пронајдени и казнети