Утрински Весник
Македонија

За време на овој викенд преубаво пролетно време – Само за скара во природа

Download 5 2.jpg

Метео анализа на Славчо Попоски:

По денешното променливо време, со повремени локални врнежи, но и со нешто пониски температури за разлика од вчера, веќе утре, како и за време на викендот во Македонија ја очекуваме конечната стабилизација на времето.

Што значи дека утре, како и за време на викендот времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, а не се исклучува можноста да има  и сосема мали исклучоси, со ретка појава на сосема краткотраен дожд и ретки грмежи (ништо сериозно).

Во Скопје  и околината очекуваме слично време. Претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност, како и со слаб до умерен ветер од променлив  правец. Што се однесува до температурите, тие ќе бележат тенденција на пораст, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени, а уште потопло ќе биде во недела кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 27 степени. Уживајте во пролетното топло и претежно стабилно и суво време за викендот кој доаѓа

Можете да прочитате

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се трите проекти со кои ќе се занимавам oд следната недела

ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Температурите од денес па се до недела ќе надминуваат 40 степени, меѓутоа во недела ни се заканува Суперќелијско невреме

Продолжен е рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ