Утрински Весник
Македонија

Во Македонија денес е измерена највисока температура од 41 степен – Температурите во следните денови сеуште ќе растат

E275db28 2265 45a3 B308 A559ddcabe78 Scaled 1.jpg

Денес најтопло со максимална дневна температура од 41 степен е измерена во Демир Капија, во Велес таа изнесуваше 40 степени, додека во Скопје максималната температура денес во 17 часот достигна до 37 степени.

Во продолжение на табелата погледнете ги и останатите температури измерени по градови и места во Македонија во 17 часот, и тоа на мерните станици на УХМР.

Во Следните денови ќе биде уште потопло со максимални температури кој речиси насекаде во Македонија ќе се искачат до, па и над 35 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие ќе се искачат и до околу 43 степени, а за време на овој викенд, како и во текот на следната седмица тие би можеле да бидат дури и повисоки. Во Скопската котлина исто така температурата ќе се искачи до 40 степени, но со тоа што таа би можела да надмине и 40 степени.

Можете да прочитате

Целиот Балкан гори поради екстремно високите температури на воздухот – Погледнете ги температурите во моментов

Таравари: Нема докази дека е бебето е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Не глумете опозиција, власт сте