Утрински Весник
Свет

Во Херсон пристигна првиот воз од Киев од почетокот на војната

Во Херсон пристигна првиот воз од Киев од почетокот на војната

Првиот воз од Киев од почетокот на рускиот напад на Украина пристигна во Херсон, од кој неодамна се повлекоа руските сили, соопшти Градскиот совет на Херсон, а пренесува Укринформ.

dobivaj vesti na viber

На 11 ноември, руските сили го напуштија Херсон и се повлекоа на левиот брег на Днепар.

Херсон е под контрола на руските сили од почетокот на март.

Можете да прочитате

Володин: Америка ја вовлече Европа во војна со санкции против Русија

Советникот на канцеларот Шолц: Без реформи, во ЕУ нема проширување

Градоначалникот на Брисел по нередите: „Свесни ли се родителите што прават нивните деца?“