Утрински Весник
Спорт

(Видео) Тешка повреда на Артуро Видал

(Видео) Тешка повреда на Артуро Видал

Натпреварот во квалификациите за пласман на Светското првенство меѓу Чиле и Колумбија заврши без голови, а го обележа повредата на ветеранот Артуро Видал.

dobivaj vesti na viber

36.годишниот Видал се повреди на загревањето, но не се откажа, играше до 72.минута кога го повреди коленото. Со солзи во очите и на носилки беше изнесен од теренот.

Информациите од Чиле се дека Видал сериозно го повредил коленото, дополнителните прегледи ќе покажат дали го оштетил менискусот или ги скинал лигаментите.

Извесно е дека оваа повееда ќе го испрати во пензија.

Видал моментално е играч на Фламенго, а во Европа играше за гиганти како Јувентус, Баен, Барселона и Интер. Без сомнение, тој е еден од најдобрите играчи од средниот ред на својата генерација.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања