Утрински Весник
Свет

Перуанските лекари спасија деветгодишно момче кое голтнало осум игли: ги голтнал додека си играл

Перуанските лекари спасија деветгодишно момче кое голтнало осум игли: ги голтнал додека си играл

Лекарите во североисточниот дел на Перу му го спасиле животот на двегодишното момче кое проголтало осум медицински игли.

dobivaj vesti na viber

„Дури кога влеговме во операционата сала и му го отворивме стомакот, откривме метални предмети и сфативме дека се работи за игли“, изјави докторот Ефраин Салазар.

Локалните медиуми објавија дека станува збор за игли кои се користат за вакцинирање на животните на фармата каде што работи мајката на момчето.

Семејството живее во земјоделската област Таратопу, на околу 622 километри од главниот град Лима.

„Можеби ги голтнал додека си играл“, изјавила мајката.

Момчето по операцијата е надвор од животна опасност, јавуваат медиумите.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина