Утрински Весник
Свет

(Видео) Седум загинати во експлозија на муниција во Русија во близина на украинската граница

(Видео) Седум загинати во експлозија на муниција во Русија во близина на украинската граница

Најмалку седум лица загинаа во експлозија на муниција предизвикана од случајно активирање на рачна граната во регионот Белгород, во близина на украинската граница, јави денеска руската новинска агенција Интерфакс.

dobivaj vesti na viber

Пронајдени се телата на четири лица кои по несреќата беа прогласени за исчезнати, изјави портпаролот на спасувачката служба, пренесува агенцијата. „Така бројот на жртви се зголеми на седум“, додаде изворот.

По експлозијата што се случи во саботата во просториите за воени лица во околината на Белгород, спасувачите, како што пренесуваат медиумите, пријавиле тројца загинати и осум исчезнати.

Интерфакс пишува дека наредникот ненамерно активирал рачна бомба во студентскиот дом, што предизвикало експлозија на муниција и пожар.

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје