Утрински Весник
Спорт

(Видео) Роналдо со прекрасен гол ги остави Ал-Наср во трката за титулата

(Видео) Роналдо со прекрасен гол ги остави Ал-Наср во трката за титулата
300x250 (7)

Кристијано Роналдо уште еднаш покажа дека уште го има квалитетот потребен за игра на највисоко ниво, постигнувајќи гол за комплетирање на 3:2 камбек победата на неговите Ал-Наср над Ал-Шабаб во претпоследното коло на Саудиската лига.

dobivaj vesti na viber

И покрај ова, освојувањето на титулата останува само теорија, откако лидерот Ал-Итихад со 1:0 ги совлада Ал-Батин. Во последното коло, Ал-Наср треба да го победи на гости Ал-Етифак, а во исто време да се надева дека Ал-Феиха на македонскиот репрезентативец Александар Трајковски ќе направи изнендување и ќе ги победи Ал-Итихад.

Работите тргнаа лошо за Ал-Наср – гостите дојдоа во водство во 20. минута со гол од пенал на Аргентинецот Кристијан Гуанка, за истиот играч во 40. минута да зголеми на 0:2. Талиска намали на 1:2 во 44. минута, а во 51. минута Абдулрахман Гариб да израмни на 2:2. Роналдо, го покажа својот стил три минути подоцна, кога со прекрасен потег од далечина донесе 3:2 победа.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина