Утрински Весник
Спорт

Звезда ги „смачка“ Будуќност за финале во АБА лигата

Звезда ги „смачка“ Будуќност за финале во АБА лигата

Црвена звезда е прв финалист на регионалната АБА-лига, победувајќи го убедливо тимот на Будуќност на гости со 56:97 (26:25, 8:23, 11:29, 10:20), за 2:0 победа во полуфиналната серија.

dobivaj vesti na viber

Сега, Звезда ќе го чека противникот од втората полуфинална серија помеѓу Партизан и Цедевита Олимпија, која уште не е почната.

Домашниот тим пружи отпор само во првата четвртина, која ја добија со 26:25, по што Звезда ја презеде контролата на мечот во втората четвртина за да направат дури 40 поени предност во второто полувреме.

Лука Митровиќ беше најефикасен за гостите со 17 поени, Филип Петрушев имаше 14 поени, додека за Будуќност, Игор Дробњак беше најдобар со 11 поени.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема