Утрински Весник
Спорт

(Видео) Валјадолид ја „растури“ Барса за да си ги зголеми шансите за опстанок

(Видео) Валјадолид ја „растури“ Барса за да си ги зголеми шансите за опстанок

Реал Валјадолид стигна до зачудувачка 3:1 победа над новиот шпански шампион Барселона за да си ги зголеми шансите за опстанок во елитата.

dobivaj vesti na viber

Иако беше јасно дека мотивацијата во Барселона нема да биде голема откако веќе ја запечатија титулата, ниту најголемите навивали на Валјадолид немаше да прогнозираат ваков исход на мечот, со што на две кола пред крајот се во добра ситуација да ја добијат битката за опстанок.

Лошата вечер за гостите од Каталонија почна уште во втората минута, кога Андреас Кристенсен си постигна автогол, за во 22. минута Кајл Лерин од пенал да зголеми на 2:0. Гонзало Плата во 73. минута стави крај на надежите за камбек, иако Роберт Левановски во 83. минута намали на 3:1.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема