Тежок пораз на Денвер – Ова на Јокиќ не му се случило од почетокот на пандемијатата

Тежок пораз на Денвер –  Ова на Јокиќ не му се случило од почетокот на пандемијатата

Само два дена откако се израмни со Вилт Чембрлен на шестото место на сите времиња и прв меѓу центрите со својот 78. трипл-дабл во кариерата, Никола Јокиќ одигра редок натпревар во кој не постигна двоцифрен учинок во ниту една категорија.

Натпреварот во Портланд го заврши со девет поени, девет скока и девет асистенции, а Денвер загубија со 135:110. Блејзерс, второто полувреме го добија со дури 31 поен.

Портланд (4-0) остана единствениот непоразен тим на Западот во новата сезона.

Демијан Лилард со 31 поен беше најзаслужниот за новата победа на Блејзерси, Енферни Симонс додаде 29, Џерами Грант 21, а Јусуф Нуркиќ 13 поени и 12 скока. Најдобар стрелец на Нагетс беше Арон Гордон со 26 поени.

Јокиќ беше целосно исфрлен од ритам поради проблеми со фаули, па по 27 минути игра испрати само четири топки кон кошот. И додека во првото полувреме неговиот офанзивен учинок го надоместија соиграчите, во второто и тие застанаа.

Минатата година, неговата втора последователна МВП сезона, Јокиќ имаше само еднаш едноцифрен учинок, против Портланд, кога постигна осум поени, но забележа 18 скока и 11 асистенции.

Последен пат тој беше едноцифрен во сите три категории во 2020 година во балонот во Орландо, последниот натпревар пред плеј-офот, кога против Торонто одигра само 10 минути. Во нормални услови, тоа последен пат му се случи во март 2020 година, неколку дена пред паузата поради пандемијата, кога против Кливленд имаше осум поени, скока и асистенции.