Утрински Весник
Свет

Тајван во рецесија

Тајван во рецесија

Економијата на Тајван падна во рецесија, покажа денеска статистиката, одразувајќи ја слабата странска побарувачка во услови на повисоки трошоци за задолжување и зголемени тензии во односите меѓу САД и Кина.

dobivaj vesti na viber

Во првите три месеци од оваа година БДП на Тајван е намален за 2,87 отсто во споредба со истиот период минатата година, објавија статистичарите, што е најлош резултат од 2009 година.

„Иако стапката на економски раст беше негативна, домашната побарувачка беше доста добра“, изјави за новинарите Цаи Хунг-кун, заменик директор на агенцијата за статистика, нагласувајќи дека стапката на невработеност е на најниско ниво во повеќе од 20 години.

Економијата на Тајван сега е во рецесија, бидејќи активноста се намалува два последователни квартали, а гувернерот на централната банка предупреди оваа недела дека може да закрепне до четвртиот квартал.

Годинава БДП треба да порасне за 2,04 отсто, пресмета статистичката агенција. Тие прогнозираат и дека извозот годинава ќе се намали за 7,27 отсто, откако странската побарувачка се намали во април осми месец по ред.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија