Утрински Весник
Македонија

Ковачевски: Ќе направам граѓаните да имаат стандард како во Југославија

Ковачевски: 30 години Северна Македонија во ОН – во фокус почитување на човековите права, демократија и економски развој

Премиерот Димитар Ковачевски најави стандард каков што имало во СФРЈ.

dobivaj vesti na viber

„Ние во Југославија имавме подобар стандард од сите земји од источна Европа кои станаа членки на Европската унија и јас ќе ги донесам сите потребни одлуки нашите граѓани пак да имаат подобар стандард од нив“, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски, зборувајќи за американските инвестиции во Македонија.

Ковачевски, нагласи и дека Владата ги заштитила од поскапувања граѓаните, институциите во образованието и здравството, компаниите – што е спротивно на сите шпекулации и обиди за загрижување на граѓаните дека ќе има рестрикции и поскапи струја и парно.

„Цената на електричната енергија не се зголеми. За првата и втората група корисници остана иста, за оние кои домаќински трошат електрична енергија. Се зголеми за оние кои имаат базени по дома коишто ги греат во зима. За компаниите на регулираниот пазар, 72.000 компании – цената на електрична енергија се намали за 20 проценти. Обезбедивме електрична енергија за сите здравствени домови. Знаете ли колку време не беа платени сметките за струја по тие здравствени домови?! Сè беше покриено што не беше платено. Обезбедивме електрична енергија за сите образовни институции. Владата го презеде управувањето со парното – дали се зголеми цената на парното, не се зголеми, имаше рестрикции на парно, немаше рестрикции на парно“, посочи премиерот Ковачевски.

 

Можете да прочитате

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

(Видео) Митева: Нови 3 милиони евра на тендер од Пановска за Пановски

„Форд“ излетал од патот во Битолско, повредени две лица