Утрински Весник
Спорт

Столе три пати капитулираше, Рајо поразен во Виго

Столе три пати капитулираше, Рајо поразен во Виго

Селта Виго го совладаа Рајо Ваљекано со 3:0 во натпревар од 25. коло на шпанската Примера.

dobivaj vesti na viber

Апсолутен херој на натпреварот беше капитенот на тимот од Виго, Јаго Аспас, кој постигна два гола за домаќините.

По првите 45 минути немаше голови, а потоа во 51. минута Селта поведе со голот на Аспас на асистенција на Галан.

Само една минута подоцна Селта го удвои водството, со автоголот на Пате Сис.

На пет минути до крајот на натпреварот Аспас со вториот гол го потврди триумфот на домаќините.

По оваа победа Селта е на 11. место со 31 бод, додека Рајо е на седмата позиција со 35 бодови.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна