Утрински Весник
Македонија

Сиљановска Давкова прими претставници на НУ „Охридско лето“

Foto 3 Scaled.jpg

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими директорката на НУ „Охридско лето”, Наташа Поповиќ, селекторките Бисера Чадловска и Сања Арсовска, во пресрет на годинашното 64. издание на македонската реномирана меѓународна музичко-сценска манифестација Охридско Лето.

На средбата претставниците на националната установа ја запознаа претседателката Сиљановска Давкова со тековните подготовки и годинашната програма на фестивалот, што по неговото основање во 1961 година, се одржува во периодот од 12-ти јули до 20-ти август во Охрид.

Осврнувајќи се на деценискиот придонес во негувањето на уметноста како универзална вредност, претседателката Сиљановска Давкова изрази задоволство што во духот на воспоставената традиција, ќе биде покровител на фестивалот „Охридско лето”. Во таа насока, посака успешна реализација на годинашното издание и ја нагласи својата поддршка во промовирањето на фестивалот и на македонската култура во светот.

Можете да прочитате

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се трите проекти со кои ќе се занимавам oд следната недела

ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Температурите од денес па се до недела ќе надминуваат 40 степени, меѓутоа во недела ни се заканува Суперќелијско невреме

Продолжен е рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ