Утрински Весник
Магазин

Што се случува со телото ако не јадеме доволно зеленчук?

A9335583 Resize 820x0x100.jpg

Јадењето овошје и зеленчук е дел од исхраната што никој не смее да го занемари, но тоа често не е случај за многу луѓе. Понекогаш е полесно да изберете брзо достапна и едноставна храна која не треба многу да се обработува или само да грицкате нешто за да престанете да бидете гладни.

Во такви ситуации, многумина јадат опции како брза храна и храна богата со шеќер, сол и нездрави масти кои лошо влијаат на организмот, избегнувајќи јадење зеленчук, кој е многу корисен за целокупното здравје. Група диететичари за Парада истакна што се случува со телото ако не јадеме доволно зеленчук.

Внесот на влакна е намален

Диететичарот Кара Харбстрит истакнува дека „прескокнувањето на порции зеленчук значи дека ги пропуштате клучните хранливи материи што би ги добиле од таквата храна, вклучително и влакната. Постојаниот низок внес на влакна може да влијае на здравјето на цревата или на целокупното здравје“.

Диететичарот Даниел Чавез се согласил со неа и тврди дека „недостатокот на зеленчук во исхраната подразбира недостаток на влакна, што резултира со неправилно празнење на цревата и гастроинтестинални проблеми“.

Ризик од развој на болеста се зголемува

Овошјето и зеленчукот треба да се јадат секој ден, а пожелно е да се јадат неколку различни видови во текот на денот. Сепак, тоа не е случај со многумина кои понекогаш не јадат ниту едно овошје или зеленчук во текот на денот.

„Недоволното консумирање овошје и зеленчук може да го зголеми ризикот од многу здравствени состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, дијабетес, висок крвен притисок и мозочен удар“, вели диететичарот Џенифер Хернандез.

Последиците од нередовното консумирање влијаат и на имунолошкиот систем. „Без постојано снабдување со витамини и антиоксиданси од зеленчукот, имунолошкиот систем едвај може да се „бори“ со шмркањето“, вели диететичарот Калин Тру, пренесува Парада.

Недостиг на енергија

Здравата и урамнотежена исхрана е клучот за доволно ниво на енергија во текот на денот. Зеленчукот обезбедува есенцијални витамини и минерали кои помагаат да се претвори храната во енергија. Ако постојано го прескокнувате зеленчукот, може да се чувствувате уморни и тромни во текот на денот, што го прави предизвик да се концентрирате или да останете во чекор со вашите секојдневни активности“, истакнува Хернандез.

Ќе бидете многу пожедни

Иако пиењето течности е сè уште најдобар начин да останете хидрирани, јадењето одредени видови храна исто така може да помогне.

Зеленчукот со високата содржина на вода придонесува за вкупниот дневен внес на течности. Навистина можете да ги внесете сите течности што ви се потребни со пиење вода и други пијалоци, но порција зеленчук „се смета“ како форма на хидратација.

Може да се појават проблеми со кожата

Зеленчукот е богат со хранливи материи и добри хранливи материи, па затоа не треба да чуди што исхраната богата со зеленчук е добра за кожата.

Чавез објаснува дека зеленчукот „содржи хранливи материи како витамин А и антиоксиданси кои промовираат здрава кожа. Без доволно зеленчук, може да се појават сува кожа, акни, предвремено стареење и други проблеми со кожата“, известува Парад.

Можете да прочитате

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа

Нов лек за мамурност и пијанство

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд