Утрински Весник
Свет

Ердоган ја одложи посетата на Вашингтон

Erdogan Go Predupredi Ba Den Za Gaza Vie Imate Istoriska Odgovornost Qgtegaks1tf2kg3ggc8med388ki96qcz6pav19qsgw.jpg

Токму кога се чинеше дека конечно е отворена вратата за нормализирање на односите меѓу Америка и Турција, на пат се појави ескалација на ситуацијата во Газа. Лидерите на двете водечки сојузнички земји во рамките на НАТО, претседателите Реџеп Таип Ердоган и Џо Бајден, имаат спротивставени ставови за решавање на кризата која половина година го тресе Блискиот Исток и светот. Ова, како што неофицијално дознаваат истанбулските медиуми, довело до одложување на првата посета на турскиот претседател на Белата куќа откако Бајден влезе во неа на почетокот на 2021 година.

Овој потег наводно го направил претседателот на Турција, деталите не се откриваат, освен дека било објаснето дека тоа е поради „промени во должностите на шефот на турската држава“. Новиот датум ќе биде „наскоро договорен“, тврдат дел од медиумите, повикувајќи се на нивните извори. Инаку, претседателите Бајден и Ердоган досега се сретнаа неколку пати, но накратко – на маргините на меѓународните средби.

Сепак, ова требаше да биде прва средба на двајцата претседатели во Белата куќа со цел да се најде „заеднички јазик“ во однос на многу прашања кои со години ги оптоваруваат односите меѓу двете земји: прво – за одбивањето на Анкара да воведе санкции за Москва поради нејзината воена интервенција во Украина, второ – за поддршката на Пентагон за сириските Курди (Единиците за заштита на народот) додека се борат против радикалните исламисти, додека Анкара ги обвинува за тероризам и, конечно – за одбивањето на Белата куќа да го екстрадираат турскиот имам Фетула Ѓулен, кој живее во неговата куќа во Пенсилванија, иако тој во Анкара го обвинуваат дека ги влече конците во обидот за пуч во 2016 година, кога загинаа повеќе од 250 граѓани.

По одлуката на Анкара, по одложување од речиси две години, да го одобри проширувањето на НАТО (приемот на Финска и Шведска во воената алијанса), како и одлуката на американскиот Конгрес конечно да продаде 40 модерни авиони Ф-16 на Турција, многумина веруваа дека конечно ја отворија вратата за „конструктивен дијалог“ за спорните прашања. Тоа го потврди и најавата за посетата на Ердоган на Вашингтон, иако уште од почетокот се слушаа предупредувања дека таа нема да помине брзо или без нови триења.

Во меѓувреме, Анкара направи „провокативен“ потег: на 20 април во Истанбул беше домаќин на лидерот на Хамас Исмаил Ханије, со кого Ердоган има блиски односи со години. Тој е обвинет во Вашингтон и Тел Авив за провокација на актуелниот конфликт во Газа.

Ердоган, кој се обидува да се позиционира како заштитник на Палестинците откако дојде на власт, го обвинува премиерот Бенјамин Нетанјаху дека е „касап“ на жени и деца во Газа и дека се однесува кон Палестинците како што Адолф Хитлер ги третира Евреите. Како што вели, не може да им прости на Америка и западните земји што безрезервно го поддржуваат Нетанјаху, кој „врши државен тероризам и геноцид“ врз цивилното население. Турција воведе економски санкции кон Израел (го суспендираше извозот на метални производи, цемент, градежни материјали) и се обидува да ги обедини арапските земји во борбата против режимот на Нетанјаху.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа