Утрински Весник
Магазин

Шерпа Ками ги собори сите рекорди: Се искачи на Монт Еверест по 29-ти пат

2275181.jpeg

Познатиот планински водич и светски рекордер Ками Рита Шерпа стигна на врвот на Монт Еверест 29-ти пат, соборувајќи го сопствениот рекорд по број на успешни искачувања на највисокиот врв на светот.

54-годишниот водич стигна до врвот во неделата и моментално се спушта, изјави за ДПА Кимлал Гаутам, владин претставник стациониран во базниот камп Еверест.

Потврдувајќи го искачувањето, претседателот на Seven Summit Treks, Мингма Шерпа, изјави за ДПА дека Ками Рита го постигнал подвигот додека водел група алпинисти до врвот.

Со ова достигнување, Ками Рита го зголемува своето водство пред водичот Пасанг Дава Шерпа кој има 27 искачувања на Монт Еверест.

И двајцата тврдат дека го постигнале подвигот за да заработат за живот и дека нивниот рекорд никогаш не бил приоритет.

Роден во подножјето на Еверест во етничката заедница Шерпа, Ками Рита ја започна својата кариера како портир пред да стане водич за качување.

Тој го искачува Еверест речиси секоја година од неговото прво успешно искачување во 1994 година, според Гинисовата книга на рекорди.

Шерпа планинарската експертиза и знаењето за локалните услови се клучни за безбедното искачување на стотиците алпинисти кои се искачуваат на Еверест секоја година.

Министерството за туризам на Непал издаде дозволи за 414 алпинисти оваа сезона.

Осум од 14-те највисоки врвови во светот се наоѓаат во Непал, сите над 8000 метри.

Можете да прочитате

Фатена риба во Јадранско море со отров 1200 пати посилен од цијанид

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете

Полицијата ја уапсила Ники Минаж поради поседување лесни дроги