Утрински Весник
Спорт

Шефилд јунајтед со луд гол до пресврт и полуфинале од ФА купот

Шефилд јунајтед со луд гол до пресврт и полуфинале од ФА купот

Шефилд јунајтед му се приклучи на Манчестер сити во полуфиналето на англискиот ФА куп, откако со драматичен пресврт стигнаа до 3:2 победа во второлигашката пресметка со Блекбурн. Во другите две четврт-финалиња се среќаваат Брајтон и Гримбзи, односно Манчестер јунајтед и Фулам.

dobivaj vesti na viber

Брертон Дијаз ги донесе Блекбурн во водство во 21. минута, но само седум минути подоцна, Сем Галагер си постигна автогол за израмнување на 1:1. Сепак, гостите беа поблиску до полуфиналето, кога Семи Шмодикс во 69. минута пак ги донесе Блекбурн во водство. Но, прво Оливер Мекбурни израмни на 2:2 во 80. минута, за Томи Дојл со неверојатен гол во 91. минута да осигура пласман во големото полуфинале.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име