Утрински Весник
Свет

Путин: Во 2014 година немавме хиперсонично оружје, сега имаме

Советник на Зеленски се плаши дека Русите ќе ги опкружат

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија всушност не користи хиперсонично оружје за време на „специјалната воена“ операција во Украина, но посочи дека тие постојат, како и други современи системи.

dobivaj vesti na viber

Путин за ТВ Русија 1, одговарајќи на прашањето дали „специјалната операција за заштита на населението во Донбас“ требаше да започне веќе во 2014 година, рече дека прашањето се однесува на подготвеноста на Русија за посериозни акции од Крим, пренесува РИА Новости.

Рускиот претседател изјави дека станува збор за обезбедување храна, замена на увозот, зајакнување на финансискиот систем и развој на модерно оружје.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори